TANČÍM, TEDY JSEM


Tanec je považován za jedno z nejkrásnějších umění. Zanechává obecenstvo v úžasu, vzbuzuje závist, je srozumitelný každému. Tanečníci často říkají, že v nich tato touha byla od malička. Žádný tanečník se ale nikdy stal úspěšným pouze díky svému přirozenému talentu. Jsou to umělci a sportovci zároveň – svět tance dnes je podobný světu vrcholového sportu. Přirozené schopnosti a talent vás dostanou na určitou úroveň. Potom už je vše otázkou tvrdé práce, vytrvalosti a kreativity. I profíci jako mistři republiky Yana Grishchenko a Radek Mucha ví o velkých lekcích ze života tance své:

Nedostaneme vždy to, co chceme    
Nedostaneme vždycky to, co si vysníme, lidé se k nám nechovají vždy tak, jak bychom si představovali, neslyšíme komplimenty vždy, když chceme, práce a business se nevyvíjí dle našich představ atd. atd.. Toto vše nás učí pokoře k procesu, k umění a k našim učitelům. Čím dříve akceptujeme tento fakt, tím lépe se budeme učit a dosáhnout maxima svého potenciálu.

Je toho hodně, co nevím   
Vždycky, opravdu  VŽDYCKY se máme co učit. Dokonce i naši méně oblíbení učitelé, choreografové a trenéři nám mají co předat. Ve chvíli, kdy si začneme myslet, že už víme dost, přestáváme být přínosní sami sobě i týmu.

cropped-IMG_8592-2-1-2.jpg
Nikdy nevíme, co příjde zítra
Tanečníci nikdy neví, kdy může jejich kariéra náhle skončit: náhlé zranění, nehoda, osobní důvody… Tak to v životě prostě chodí. Tančete, jakoby každé vystoupení mělo být to poslední. Radujte se z každého tréningu. Tomu se říká tančit s vášní!

Je mnoho věcí, které nemůžeme ovlivnit    
Často slýcháváte – buď pozitivní, nedělej si hlavu… ale co to znamená v praxi? Nemůžeme  ovlivnit, jestli se nás někdo rozhodne propustit, vyměnit za jiného tanečníka či upozadit. Je zbytečné se strachovat o věci, které nemůžeme ovlivnit. Zaměřte se na ovládnutí svého řemesla – na to, být nejlepším tanečníkem dle svých možností – a zachování pozitivního náhledu na vývoj věcí.

IMG_7708

Chceme-li být úspěšní, nesmíme se bát puchýřů   
…na patě i na duši. Pro tanečníky na vysoké úrovni není 6 hodin tréninku denně vyjímkou, zejména při prípravě na soutěž, jak potvrdil i Radek Mucha a Yana Grischenko, kteří jsou zrovna v intenzivní přípravě na soutěž v Rumunsku a pak v Číně. Dřina je jeji denní chleba.

Vždy budou existovat lidé, kterým se nebudeme líbit  
Tanec je veřejný projev a zejména dnes v době internetu a youtube o kritiky není nouze.  Člověk si musí vrýt do paměti, že se nelze zavděčit každému. Bez ohledu na to, co děláte, bude vždy existovat někdo, kdo vám řekne, že je to špatně, jinak nebo nedostatečné. Takže se soustřeďte na to,  co vnitřeně cítíte jako dobrou věc.  To, co říkají ostatní, není důležité.

Někdy budete muset pracovat zadarmo     
Každý profesionální tanečník musel v té či oné fázi své kariéry pracovat gratis. Existuje spoustu důvodů, proč zakázku bez peněz příjmout a spousta důvodů, proč ji odmítnout. Musíte sami zhodnotit, jestli je váš klient důvěryhodný a zajímavý, a jestli potřebujete spíše nové zkušenosti nebo se chcete jen bavit a zabít čas. Pokud už jste zkušení, stanovte si od začátku pevné hranice.

Nikdy se nebudete cítit 100% připraven 
Nikdo se necítí 100% připraven, když nastane příležitost. Tanečníci musí být ochotni riskovat. Ať už jsou to nová angažmá, nový taneční partner, nové místo, země…Tanečník musí mít pružnou mysl, stejně jako tělo. Největší příležitosti v životě nás většinou nutí opustit komfortní zónu, což znamená, že nejsme úplně ve své kůži a připraveni.

 

My tanečníci čelíme velké konkurenci, každodenním výzvám a fyzickému vypětí. Jsme ale také umělci a samotnou přípravou již tvoříme něco krásného, tvoříme umění sami sebou. A to nás pohání dál.

 

S láskou,

 

Gabriela K.

TANČÍM, TEDY JSEM

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *