CO JE DOBRÉ ODKOUKAT OD PROFI TANEČNIC NEŽ VYRAZÍTE NA PLES


Ať už ze zkušenosti nebo z filmu, všichni známe rčení ´´Při tanci se musíš cítit´´. Asi nikde to neplatí více, než v závodních sportovních disciplínách jako jsou standartní a latinské tance. S fotografkou jsem takhle před taneční sezónou vyrazila v Brně zjistit něco víc o tom, jak vznikají všechny ty dechberoucí pestrobarevné taneční šaty a róby, které s maminkou obdivujeme v televizi. Při činu jsme přistihly designérku Hellerdance Ilonu Ostrou a mistryni České republiky v latinskoamerických tancích Yanu Grishchenko.

foto-zlate

 

Jak nám oči přeskakovaly po přesně vyrovnaných regálech s duhovými látkami, z kabinky zrovna kroksunkrokem vyplula tanečnice Yana v originálních exotických šatkách. Švadlenka i designérka se kolem ní seběhly a během pár minut byl tu kousek nabrán, tu popotažen a spíchnut do skvěle padnoucích šatů.  Že prý takhle to dá lépe vyniknout její postavě. Vduchu jsem se zasnila, protože být obletována s takovou péčí musí být asi vážně paráda.

Taneční oděvy jsou specifické v tom, že jsou náročné na funkčnost, pohodlí i originalitu. Specializovaní designéři a švadleny během sezóny  připraví desítky tanečních či plesových šatů na míru. ,,Protože každá tanečnice Standardních či Latinskoamerických tanců má specifické požadavky a závodní šaty musí s pravidelností obměňovat, designéři a krejčové se stávají nepostradatelnými. Na jedny závodní latinské šaty se spotřebuje 5000 a více kamenů, u standardních šatů počet běžně přesahuje 7000 kusů.  Každé šaty jsou originál proto se i spotřeba materiálů liší, ale v průměru na latinské šaty spotřebuji okolo 4m látky. U standardních šatů díky bohatým sukním spotřeba stoupá až k 30m na jeden model, ´´ vysvětluje Ilona.  Ušití jednoho modelu pak může trvat i několik dnů. Dokonale padnoucí taneční šaty mají vliv nejen na výkon tanečnice, mohou také ovlivnit konečné hodnocení porotců.  Je proto zásadní, aby byl dobře zvolen materiál, lichotivý střih, barva hodící se k vizáži nebo dokonce konkrétní choreografii tanečnice.

,,Podobně to funguje u zakázek na plesové šaty nebo šaty do tanečních,´´ dodává Ilona. ,, Zákaznice většinou příjde s přibližnou představou, kterou společně upřesníme. Mým úkolem je klientku nasměrovat správným směrem a doporučit. Každá žena má jiný vkus a je třeba se jí věnovat individuálně. Popovídáme si o tom, co sluší postavě dané zákaznice,   jaký je radno použít v jejím případě výstřih, zda dlouhý či krátký rukáv, jaké barvy se hodí k její pleti a spoustu dalšího. Podklady z první schůzky zpracuji do 2 až 3 návrhů, ze kterých zákaznice vybírá. Na druhé schůzce už vybíráme řešení a materiály a probíhá měření zákazníka, veškeré informace po té putují na dílnu. ´´ doplňuje Ilona.

foto-zlate-2

V dílně se vytvoří dle návrhu střih a šaty se připraví na 1. zkoušku. Na zkouškách se ladí detaily  – musí sedět zejména body, podprsenka i proporce a délka. Jsou to právě tyto drobné detaily, které se pak tolik projeví při pohybu na tanečním parketu. Došité šaty se dozdobí  a můžete zvolit i nejrůznější doplňky s kamínky nebo krajkou.
Pokud se chystáte na plesovou sezónu a chcete vyniknout,  šaty na míru jsou tím nejlepším řešením. Konfekční oděv může sotva padnout tak dobře, jako precizně šité šaty přímo vám na míru.  Ve specializovaných obchodech jako je Heller Dance & Fashion vám navíc doporučí i vhodnou obuv a vy jste vyzbrojena na slavnostní večer. To se pak teprve při tanci budete cítit!

Gabriela K.

CO JE DOBRÉ ODKOUKAT OD PROFI TANEČNIC NEŽ VYRAZÍTE NA PLES

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *